لیست خبر ها » موضوع اخلاقی شماره 10


سخن دهم : بیان جدید از شخصیت سالم :  

همانطور که در دو سخن گذشته بیان شد درک واقع بینانه از خویش و شناخت آسیب یا اختلالات شایع و درمان آنها در بدست آوردن یک شخصیت سالم ما را یاری می نماید . یکی از آن اختلال ها وسواس می باشد .

مفهوم وسواس  :

یک فکر را به ما پیام می دهد که این فکر فرد را محاصره کرده است . یعنی یک تکرار اجباری را به ما القاء می کند .

انواع وسواس :

1-     تصاویر وسواسی ( مثلاً مرتب تصور می کند فرزندش دچار ضربه هولناکی شده است )

2-    افکار وسواس   ( مثل جمع میکروب دریکجا )

3-   تردیدهای وسواس  ( تردید در ایمنی خانه )

4-    اعمال بی اختیار   ( که اگر با اضطراب همراه نباشد می شود رفتار آئینی و زندگی را مختل نمی کند )

در دوره نوجوانی وسواس ها و رفتارهای بی اختیار عبارتند از :

ترتیب و قرینگی نظافت منظم کردن وسایل ، بازنویسی دروس و ...

فکری که تحت سلطه وسواس قرار گرفته مرتب همراه با شک و تردید است و مرتباً فکری را همراه با موشکافی و باریک بینی نشخوار می کند .   ( مثلاً شستشو مرتب و مکرر چون می گوید میکروب در همه جا هست . )

وسواس زمانی تبدیل به مرض یا بیماری می شود که فعالیت های اجتماعی دیگر را مختل نماید .

تعریف اختلال وسواس : سازمان روانی فرد را تحت سیطره خود قرار می دهد و اضطراب گسترده ایی را در فرد بوجود می آورد .

راههای درمان :

بیماری وسواس تا   75  درصد قابل درمان است . امّا موضوع درمان بستگی به نوع بیماری و مدت ابتلا به آن دارد . بنابراین  6  ماه تا یکسال می توان برای درمام وقت گذاشت .

وسواس یک بیماری مزمن مزاحم و طولانی است که احتیاج به مشارکت و کمک بیمار ،خانواده بیمار ، روانپزشک و روان درمانگر دارد . دیدگاه فرد مبتلا به وسواس باید بتدریج تغییر کند .

برای درمان وسواس ، می توان از روان درمانی و رفتار شناختی کمک گرفت . در این روش ، فرد به تدریج با عامل ترس روبه رو می شود و این تکرار به مرور از اضطراب فرد می کاهد .

مثلاً : اگر فردی بر شست و شو اصرار دارد ، شی ء آلوده را تصور می کند و آن را لمس می کند و پس از آن دست های خود را نمی شوید و تکرار این کار به تدریج اضطراب بیمار را کاهش می دهد .

همچنین بالا بردن سطح اعتماد به نفس و عزت نفس ، پیاده روی در هوای آزاد و طبیعت روزانه حداقل نیم ساعت . چون وسواس بر اثر احساس نا امنی و اضطراب پدید می آید ، خوابیدن راحت ، انجام عبادت ها و گفتن ذکرها و خود را به کاری مفید و مثمر ثمر و خیر مشغول کردن ، به یاد آوری موفقیت ها ، نعمت ها و خوشبختی ها ، تقویت بدن با استفاده از مصرف املاح و ویتامین ها ، تغییر محیط زندگی .

تغییر آب و هوا و محیط کار یا نوع کار و کاستن از فشار یا بار کار اضافی چه در محیط منزل و چه در محیط کار و ایجاد اشتغال و سرگرمی بدون فشار یا خستگی . ........................

(همه و همه در کاهش وسواس تأثیر بسزایی دارد.)
پسندیدم :0   نمایش:270

ارسال نظر