لیست خبر ها » موضوع اخلاقی شماره 9


به نام آنکه نامش حکمت آموخت

سخن نهم : بیان جدید از شخصیت سالم :  

در سخن گذشته به بررسی اضطراب پرداختیم از اختلالهای اضطرابی می توان به ترس اشاره نمود .

تعریف هراس یا ترس : ( Fobia )

ترس غیرموجه از پاره ای از اشیاء یا برخی از موقعیت هاست . اشیاء و موقعیتهایی که فرد آنها را سهمناک می پندارد و مواجه با آنها ایجاد اضطراب و حالت اجتناب و گریز می شود . در هراس فرد بخوبی می داند که این اشیاء یا موقعیت ها به واقع ، خطرناک نیستند امّا او می ترسد . در ایجاد هراس ابتدا یک ترس غیرموجه به همراه یک هیجان اضطرابی ایجاد می شود که باعث ایجاد افکار فاجعه آمیزی در ذهن می گردد و در ادامه از فرد رفتارهای اجتنابی و رفتارهای ضد هراسی ( داشتن عصا ، قرص آرام بخش و ... ) صادر می شود . 

شکل گیری هراس :

1-     در آغاز زندگی : از  4 ماهگی در بین آدم مأنوس و آدم غریبه تمایز قایل می شود و از حدود   10  ماهگی ترس از غریبه بوجود می آید .

2-    از  2  تا 3 سالگی به بعد از حیوانات می ترسد .

3-   از سن  8  سالگی به بعد که کمی قدرت پیش بینی آینده بیشتر می شود از مرگ بخصوص مرگ نزدیکان می رسد .

در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که به شما کمک می کند تا بر ترس خود غلبه کنید .

1-     ترس را حس کنید و به هر قیمتی آن را انجام دهید .

دکتر جفرز می گوید : برای موفقیت باید بتوانید جرأت و جسارت خود را تقویت کنید و با افکار منفی خود مبارزه کنید .

2-    فراتر از دلیل :

به خاطر داشته باشیم همیشه برای هر اتفاقی که می افتد ، دلیلی وجود دارد ، حتی اگر ما دلیل اصلی آن را ندانیم .

3-   خیلی کوچک خیلی دیر :

همیشه باید دنبال هدف ها رفت و هرگز از آغاز و انجام کارهای مورد علاقه خود نهراسید . هر چند که هدف به نظر کوچک بیاید . باید به دنبالش رفت و نگذاشت دیر شود .

4-    حسرت خوردن :

اگر با افرادی که سنشان از شما بیشتر و تا حدی عاقل تر هستند صحبت کنید بیشتر آنها می گویند که ما حسرت کارهایی که انجام نداده ایم را می خوریم . نه حسرت کارهایی که انجام داده ایم را . اگر همیشه در زندگی امروز و فردا کنید هرگز به نتیجه دلخواه نخواهید رسید . بدانید هیچ نتیجه ایی منفی نیست . بلکه چیزی است که شما با تجربه ها و لحظات خود می سازید . مرد بزرگی در این رابطه می گوید : بیشتر ما خود را میان دو سارق زندگی محدود می کنیم ، حسرت گذشته را خوردن و ترس از آینده .

5-    پیدا کردن موانع :

افراد موفق معمولاً کارهایی را انجام می دهند که دیگران آنها را سخت و دشوار می نامند . آنها همه خطرات احتمالی را پیش بینی و برای کارهای خود برنامه ریزی می کنند . خلاقیت ، جرأت و شهامت دارند . این افراد به جای پیدا کردن موانع موقعیت ها را کشف می کنند .                                                       با تشکر ادامه دارد...

پسندیدم :0   نمایش:318

ارسال نظر